20 mar 2010

Talerz z wymodelowanymi miejscami na jaja Wielkanocne

Wyjątkowość tego talerza polega na tym, ze posiada dwanaście specjalnie wymodelowanych miejsc na wygodne ułożenie Wielkanocnych jaj na twardo. Jaj mogą być ułożone w całości lub pokrojone i ozdobione sosami. To świetny sposób na to by jaja się nie ruszały i łatwo było je z tego talerza zaserwować. Natomiast miejsce na środku można wykorzystać w zupełnie nie typowy sposób: można ułożyć niewielką ilość waty, nalać wody i nasypać nasionek rzeżuchy.
Rzeżucha rośnie przez około 9 dni, wiec trzeba ją posiać odpowiednio wcześnie i właśnie teraz jest na to odpowiedni moment. Gdy już urośnie możemy wstawić w nią małego chlebowego baranka i w ten sposób stworzyć śliczną Wielkanocną ozdobę. Po Świętach rzeżuchę można ściąć nożyczkami i użyć jako dodatek do sałatek, surówek, zup, lub do dekoracji kanapek. Znakomicie smakuje ze świeżym masłem i pieczywem.
W taki to sposób wykreujemy talerz, który nie tylko będzie ozdobą i oryginalnym naczyniem do rośnięcia rzeżuchy, ale będzie jednocześnie służył do podania naszych Świątecznych potraw na Wielkanocny stół.Dekoracja w stylu Raffaellesco

Klasyczna dekoracja w stylu Raffaellesco była stworzona i używana przez Rafaela Sanzio w połowie XVII wieku, do malowania fresków w Watykanie, inspirowana duchem groteski. To dekoracja która z czasem stała się prawdziwym emblematem ceramiki z Deruty (Italia), rozpoznawalnym na całym świecie.
Obecnie wykonywana jest w różnych wielkościach i na najróżniejszych formach ceramicznych na białym lub granatowym tle, przez wielu artystów i rzemieślników. Mój malunek nie jest wierną kopią tej dekoracji ale tylko moją jej interpretacją. S
ą to dwa smoki w jasnych ciepłych barwach: żółtym i pomarańczowym oraz zielonym, brunatnym i granatowym.  Oczywiście farby, które użyłam są bezołowiowe, przeznaczone specjalnie do użytku spożywczego, tak więc są nie toksyczne, trwałe i nie blakną. Przedmioty tak wykonane, można nawet myć w zmywarce.

Jeśli podoba się wam ta dekoracja to możecie ją skopiować ze zdjęcia lub zamówić u mnie już gotową do kopiowania dziurkowaną kalkę(lo spolvero).

4 komentarze:

 1. Fantastyczny talerzyk :)Wiosennie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi, I came to visit your blog and I'm delighted with your work... I'm going to follow your blog, I'm sure that my friends will love your work too
  Thanks to add me in blogcatalog

  OdpowiedzUsuń
 3. @Peninia: ciesze sie ,ze sie podoba, ja tez cieplutko pozdrawiam:)
  @Paula: AUGURISSIMI !:)and Thank you for follow me:)

  OdpowiedzUsuń
 4. goodnight ..
  I come back here
  I will visit every moment
  Happy blogging
  succesful!

  OdpowiedzUsuń